Topa keku ose Cake Pops

Cake Pops jane thjesht Topa Keku te mbuluara me cokollate dhe te dekoruara me yje ose thjesht me cokollate me ngjyre tjeter dhe te vendosura ne nje bisht dhe prezantohen sikur te jene lepirse. Per te pergatitur topa keku eshte ju jo vetem do te keanqeni por do beni te lumtur femijet tuaj. Kjo recete shpesh here perdoret per te mos hedhur poshte ose panaspane qe ngelet nga festat ose copat e pandoro ose thjesht kekun. Nuk ka recete me te thjeshte dhe me te bukur sesa cake pops te cilet mund ti perdorni jo vetem per festa por edhe per ditlindje ose ne dasem duke i dekoruar sipas fanatzise dhe temes se festes.

kek-pops

Cake Pops – Topa keku

Per te pergatitur receten e kesaj embelsire kaq te lezeteshme dhe te shijeshme ju duhen perberesit e meposhtem. Pak a shume do te beni rreth 30 topa keku.

 • 400gr kek ose panapsa ose pandoro
 • 3-4 uge recel me mire me shije pjeshke
 • 200gr cokollate te zeze
 • 200 gr cokollate te bardge
 • dekorues per embelsira si kokerriza sheqeri ose yje
 • 30 bishta druri

Per te pergatitur kek pops veproni ne menyren e meposhteme.

Loading...
 1. Merni nje tas dhe thermoni me duar panaspane (ose pandoro ose kekun).
 2. Pasi te keni thermuar bazen e embelsires shtoni recelein dhe punoni me dore masen deri sa receli te jet bashkuar me bazen.
 3. Nderkohe qe formoni me duar topa pak me te medhenj se lepirset, vendosni ne zjarr nje tenxhere me uje te ziej dhe vendosni ne banjomari gotat me cokollate te ndryshme te thermuara brenda.
 4. Mbasi keni krijuar topat e kekut i vendosni ne nje shkop druri (ata qe perodorni per shembull kur beni shishqebap te ndare ne dysh).
 5. Kur cokollata te kete shkrire xhysni brenda topat qe te vishen me cokollate dhe i dekoroni me dekoruesit e embelsirave. Perndryshe i lini te thahen dhe i dekoroni me cokollate te shkrire me ngjyre tjeter duke formar viza e rrath e si te deshironi ju.

Ju befte mire!

 

Lini një Përgjigje