Recetat e fundit

Oriz, Pjate e pare, Receta Gatimi

Sallate orizi e fresket

Ne kete recete do te shohim si te pergatisim sallate orizi te fresket! Sallata e orizit eshte nje pjate e pare teper e shkelqyer per stinet e ngrohta, pasi shpesh here nuk dime c’fare te hame, jemi te lodhur duke ngrene vetem sallate me domate ose jeshile, duam nje pjate te pare te vertete por […]

Gjelle, Pjate e pare

Gjelle me bizele

Sapo filloi stina e bizeleve te fresketa dhe vendosa ti pergatis per darke! Saktesisht do te pergatis gjelle me bizele dhe pancetta. Procedura eshte pothuajse e njejte por kurseni pak kohe e cila do tu duhej per te zier mishin. Pancetta do vetem pak skuqe dhe nuk ka kohe per zierje te gjate. Ju mund […]

Brumra, Krofne, Receta Gatimi

Petulla

Sot eshte pak ftohte dhe nje ide e mire eshte te besh mengjes me petulla te ngrohta me mjalt ose edhe te gjalp dhe recel, ose fare thjesht te sprkatura me sheqer pluhur siper! Por edhe pse jo… mund te shoqeroni petullat me nutella! Per kete recete perbersit jane shume pak, pervec ganityres me te […]

Keshilla

Disa lloje makaronash

Kur gatuajm receta me makarona duhet te dime edhe cfare lloj makaronash te perdorim. Jo te gjitha tipet e makaronave jane te pershtatshem per pjatat qe duam te realizojm. Ne kete artikull dua pikerisht tu sjell disa lloje makaronash nga me te perdorururat neper receta! Me saktesisht llojet e makaronave qe perdor ne recetat qe here pas here […]

Keshilla

Frutat dhe perimet e stines se dimrit

Ne kete artikull do te shohim disa nga frutat dhe perimet e stines se dimrit te cilat i gjejem shume kollaj ne pazar. Ky artikull eshte i domosdoshem per te ditur se cfare recetash mund te gatuajme ne kete periudhe dhe me cfare perberberesish. Me poshte lista e frutave dhe perimeve te dimrit si dhe disa […]