Recetat e fundit

Embelsire, Kek

Kek me banane

Ne kete recete do te shohim si te pergatisim kek me  banane.  Keku me banane paraqitet si nje embelsire e thjeshte dhe shume praktike  per tu gatuar. Keku me banane ka nje karakteristike pasi mer nje ngjyre shume te bukur si brenda edhe jashte por ka edhe nje shije te vecante. Kek me banane Per te […]

Pije

Limoncello

Nje ide shume e mire per te perdorur lekurat limonave eshte ajo e perdorimit te tyre per te pergatitur pijen Limoncello. Kjo pije ka origjine italiane, saktesisht te zones se bregdetit te Amalfi-it ku rriten shume limona me ere te kendeshme dhe shije shume here me te mire sesa te gjithe limonat qe mund te keni […]

Brumra, Embelsire, Torta, Torta

Baze per torte

Per te pergatitur baze per torte mjafton te ndiqni kete recete te shpejte dhe te lehte. Baza per torta ju duhet per te pergatitur embelsira me fruta, me recel ose me krem ose edhe me te gjitha se bashku. Baza e tortave ne pamje eshte nje mix nepermjet pandispanjes dhe kekut por ka nje menyre pergatitje […]

Embelsire, Torta

Torte me fruta

Per te pergatitur nje torte me fruta duhet shume fantazi pervec frutave qe mund te keni ne dispozicion. Kete radhe mendova te bej bazen e tortes pak a shume si baze pandispanje dhe siper te dekoruar me fruta. Le te shohim se si duhet te veprojme per te pergatitur kete embelsire pa perdorur krem por […]

Embelsire, Receta Gatimi, receta gatimi per festa, Receta per pashke, Receta per shen valentinin, Torta

Torte me cokollate dhe brenda e lengeshme

Torte me cokollate me zemer te bute dhe te lengeshme. Nese u ka avancuar cokollate nga vezet prej cokollate te pashkeve (ose thjesht keni cokollate te erret ne shtepi dhe nuk dini sesi ta perdorni)  nje ide shume e mire eshte ti perdorni ato per te pergatitur torte me cokollate dhe brenda te lengeshme. Keto […]