Paella mixta pjata tipike spanjolle me mish dhe peshk

Ne kete recete do te shohim si te pergatisim paella mixta (ose tigan mix), nje pjate tipike spanjolle. Quhet paella mixta per keto dy motive: paella pasi gatuhet ne tigan dhe mixta pasi eshte mixe si me mish edhe me peshk. Ju do te gjeni paella ne cdo resorant ne Spanje. Ajo mund te jete ose me mish ose me peshk, por me e preferuara dhe tradizionale eshte pikerisht paella mixta e cila eshte e pergatitur me te dy perbersit kryesor (mish edhe peshk). Me poshte receta per palella mixta per 4 persona.

Loading...

Paella mixta

Per te pergatitur nje tigan me paella per 4 persona ju duhet perbersit e meposhtem:

 • 250 oriz
 • 1 qepe
 • 2 thelpinj hudher
 • 100 gr domate te prera kubike
 • 100 gr speca te pjekur ne furre pak dhe me pas te prere ne kubik
 • 75 gr bizele kokerr
 • 150 gr mish derri dhe pule te prere ne copa te vogla
 • 100 gr kallamare te prere si unaza
 • 12 karkaleca
 • 8 karavidhe
 • 1 kg midhje te pastruara
 • 1 kg molusqe
 • Nje dege majdanoz i fresket
 • 2 qeska me shafran
 • Pak pier djeges
 • Pak vaj ulliri
 • Kirpe dhe piper te zi sipas deshires
 1. Per te pergatitur kete pajte ju dueht te veproni si me poshte:
 2. Si fillim vendosni dy tigan ne zjarr ne te cilet hidhni pak vaj dhe nje thelpi hudher, shtoni tek njeri midhjet dhe tek tjetri molusqet. I lini sa te hapen dhe me pas filtroni lengun pasi do tu duhet me vone dhe me pas eliminoni me te shumtat e guaskave duke lene disa per dekor.
 3. Ne nje tigan te madh shtoni pak vaj ulliri dhe nje thelpi hudher. Skuqni qepen pasi ta keni prere ne copa te vogla, eliminoni hudheren. Shtoni kallamaret dhe me pas domatet e prera dhe i lini gati 20 minuta ne zjarr. Shtoni uje nese eshte e nevojshme. Shtoni me pas bizelet.
 4. Shtoni orizin dhe e kaurdisni per disa minuta. Shtoni me pas te gjithe perberesit ne tigan dhe i lini te marin nje vale te gjithe sebashku. Shtoni midhjet dhe molusqet dhe me pas lengun e tyre qe filtruat me pare. Shtoni 2/3 qemshe me uje dhe e lini pellan ne zjarr te ulet dhe te mbuluar me kapak. E trazoni vetem nje ose dy here gjate zierjes.
 5. Paella mixta eshte gati kur orizi ka zier plotesisht dhe e ka thithur komplet ujin.

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje