Fileto pule me domate dhe djath te bardhe

Kjo recete super e shpejte do tu cudis me shijen e saj aq te mire. Kete radhe to te shikojme si te pergatisim fileto pule me domate dhe djath te bardhe. Domatet duhet te jene domate te thara dhe te konservuara ne vaj. Nese nuk keni perdorni domate normale te prera ne kubike te vegjel por pa lengun e tyre.

fileto-pule-me-domate-dhe-djath

Fileto pule me domate dhe djath te bardhe

Per kete recete per 4 persona ju duhen:

Loading...
 • 10 fileto mishi pule te holla
 • 1 filxhan caji me domate te thara prera ne kubike te vegjel (ose te stines)
 • 200gr djath i bardhe
 • rigon i fresket
 • 1 luge vaj ulliri
 • kruajtese dhembesh per te mbyllur filetot
 • kripe
 • piper i zi

Per te pergatitur fileton e pules veproni ne kete menyre:

 1. Merni filetot dhe i mbushni nje e nga nje luge kafeje domate domate, 1 luge kafeje me djath te bardhe, pak rigon.
 2. E mbyllini fileton rreth vetes dhe e mbyllni me nje kruajtese dhembesh.
 3. Merni nje tigan qe nuk ngjit dhe e vendosni ne zjarr te mesem dhe shtoni 1 luge vaj ulliri dhe e lini te nxhehet pake.
 4. Vendosni ne tigan filetot, sperkateni siper me pak kripe (brenda nuk hodhem kripe pasi djathi i bardhe ka kripen e vete) dhe pak piper.
 5. Skuqni fileton nga te gjitha anet dhe e ne fund i hiqni kruajteset e dhembeve.

Sherbeni filetot e mishit te pules me domate dhe djath me sallate! Ju befte mire!

Lini një Përgjigje