Disa lloje djathi nga me te perdorurit

Ne kete artikull po ju listoje disa lloje djathi nga me te perdorurit. Prodhuesit me te mire te djathit jane Italia dhe Franca te cilet siellin pak a shume nje grup djathesh te njejte ne pazar. Ky artikull do tu sherbej shume kur duhet te pergatisni receta me djath te nje lloj tipi i cili nuk mund te zvendesohet me nje tjeter, keshtu qe duhet ta dini me saktesi se per ke tip djathi flietet ne recete. Fillojme listimin me disa lloje djathrash qe jane me te forte deri sa te harrim tek ata me te bute ose gati te lengeshem.

Djathi Parmigiano-Reggiano

Djathi Parmigiano-Reggiano eshte nje lloj tipi djathi kackavall i stazhonuar, me nje mase te ngurte, ai prodhohet ne Parma, Bologna dhe Reggio Emilia ne Itali. Perdoret ne shume receta orizi ose makarona, por shpesh here perdoret i grire siper pjatancave.

djathi-parmigiano-reggiano

 

Djathi Grana Padano

Edhe djathi Grana Padano eshte nje lloj tipi djathi kackavall me nje mase te ngurte, ky lloj djathi i stazhonuar prodhohet ne zonen e Emilia-Romagna, Lombardia dhe Piemonte ne Itali. Po si tipi i djathit te mesiperm edhe ky perdoret i grire mbi makarona ose pjata orizi si dhe brenda recetave te ndryshem.

009

Djathi Leerdammer

djathi-leerdammer

Djathi Leerdammer eshte nje lloj djathi i gjysem i forte dhe brenda me vrima te medha. Eshte djath hollandez dhe perdoret ne shume receta te ftota, si pershembull ne oriz

te ftote mund te presim kubike te ketij djathi ose mund ta shoqerojme me rrush te bardh, mund te bejme feta te holla per tu perdorur ne panine. Ky djath perdoret me shume keshtu sic eshte pa u shkrire ose perpunuar ne receta edhe pse ka edhe receta te ngrohta me kete lloj djathi.

 

Djathi Gorgonzola

Eshte nje lloj djathi me erez dhe i mykosur. Shija e ketij lloj djathi eshte shume e vecante, perdoret ne shume lloj recetash per te pergatitur salca. Ky lloj djathi perdoret me shume i shkrire pikerisht per vetine e trasformimit te tij ne nje salce kremoze.

djathi-gorgonzola

 

 

 

Djathi Provola

djathi-provola

Eshte nje mix ndermjet djathit kackavall dhe djathit te bute, prezantohet ne copa te vogla si djathi mocarella por ne ngjyre portokalli. Lekura eshte me e forte por brenda djathi eshte i bute dhe me shije gati si djath kackavall i embel. Nje karakteristike e vecante i ketij lloj djathi eshte se mund ta gjeni edhe te tymosur dhe shija edhte me te vertet e vecante. Perdoret ne shume receta orizi.

 

Djathi Moceralla

Mocarella eshte nje nga djathet qe njihet me shume pasi perodret mbi pica por edhe ne sallata me domate. Ky lloj djathi perdoret ashtu sic eshte ose ne recata te ndryshme duke krijuar nje shtrese filloze. Imagninoni kur hani picen se si djathi mocarella para se te keputet fomron fije te gjata. Eshte nje lloj djathi shume elastik. Por nese e hani te ftohte ky lloj djathi nuk ka fije por eshte i bute dhe i embel. Egzistojne dy lloj djathesh mocarella, ai me mocarella i bere nga qumeshti i buallit (ka shije shume te vecante dhe te mire) dhe mocarella noramle qe gjeme gjithmone ne pazar.

djathi-mocarella

Djathi Ricotta (Gjize)

Djathi ricotta ose si queht ne shqip  eshte nje lloj djathi i bute dhe i pa stazhonuar. Ne itali e gjejme pa kripe dhe shume te bute, shija es

djathi-ricotta

hte e embel dhe delikate, nese e kerkoni te kripur do te shikoni se ky lloj djathi prezantohet i presuar dhe perdoret i grire ose mbi makarona ose brenda ne receta. Ne shiqperi gjiza eshte pergjithesisht e kripur dhe e bute. Gjiza e embel italiane perdoret shume ne receta embelsirash te ftohta ose te pjekura.

Dajthi i Feta (ose djath i bardhe)

Djathi feta eshte nje tip djathi grek qe prdoret shume ashtu sic eshte ne sallata ose meze. Djathi feta ngjan shume me djathin tone te bardhe. Eshte djath i pa stazhonuar dhe konservohet te shellire (lengu me krip).

djathi-feta

Djathi Philadelphia (djath i bute)

Ky loj djathi eshte i embel dhe i bute, perdoret shume mbi buke pasi eshte pothuajse si gjalp ne konsistence. Keshtu qe mund te lyeni buken me shume lehtesi. Peroret edhe ne brusketa te ndryshme me salmon ose me ullinj.

djathi-philadelphia

Loading...

Djathi Mascarpone (djath i bute dhe kremoz)

Ky lloj djathi eshte i vetmi qe perdoret ne receten e embelsires tiramisù, dhe e njihni mire shijen…. Eshte nje nga djathet me te perdorur ne recetat e embelsirave pasi eshte pak a shume si kremi i pasticerise por me shije gjalpi te embel.djathi-maskarpone

Lini një Përgjigje