Kategori: Torta

Embelsire, Receta Gatimi, Torta

Embelsire me rrush

Sot do tu sjell receten e nje embelsire me rrush e cila eshte tipike e zones se toskanes. Kjo eshte nje recete e muajit shtator pasi eshte koha e vjeljes se rrushit! Embelsiren e gjejme ne c’do supermarket dhe ne c’do dyqan ushqimor.  Emri i recetes eshte schiacciata all’uva qe ne gjuhen shqipe perkthehet fjale […]

Embelsire, Receta Gatimi, Torta

Trilece me krem karamel

Pas shume e shume provash po u sjell ketu receten e embelsires trilece. Kjo embelsire eshte teper e mire dhe paraqitet shume mire kur e sherbejme, panaspaja e sherbetosur ne qumesht dhe karameli i lengeshem siper bejne nje mix perfekt shijesh. Sot do te shohim si te gatuajme trilece me karamel siper. Trilec-ja sherbeht siper […]