Kategori: Torta

Kek, Torta

Keku Engjell – receta e tortes amerikane

Keku Engjell eshte nje torte famoze amerikane dhe mban kete emer per butesine dhe lehtesine e brumit. Per karakteristiken e lehtesiste dhe butesiste se tij mer emrin si ushqimi i engjejve. Nje cilesi e vecente e ketij lloj keku eshte pakesia e perbersve, pasi duhen vetem te bardha vezesh, miell, maja per embelsira si dhe […]

Krem, Receta Gatimi, Torta

Tiramisu receta shqip e embelsires

Tiramisu receta shqip – Kjo eshte receta origjinale dhe menyra klasike per te bere embelsiren Tiramisu. Ky desert eshte eshte teper i thjeshte per tu pergatitur, nuk ka asnje rrezik qe mos te dali i mire. Perbersit jane vertet pak dhe shija  sido qe ju te verponi do te jete fantastike. Nese keni miq ose […]

Brumra, Embelsire, Torta, Torta

Baze per torte

Per te pergatitur baze per torte mjafton te ndiqni kete recete te shpejte dhe te lehte. Baza per torta ju duhet per te pergatitur embelsira me fruta, me recel ose me krem ose edhe me te gjitha se bashku. Baza e tortave ne pamje eshte nje mix nepermjet pandispanjes dhe kekut por ka nje menyre pergatitje […]

Embelsire, Torta

Torte me fruta

Per te pergatitur nje torte me fruta duhet shume fantazi pervec frutave qe mund te keni ne dispozicion. Kete radhe mendova te bej bazen e tortes pak a shume si baze pandispanje dhe siper te dekoruar me fruta. Le te shohim se si duhet te veprojme per te pergatitur kete embelsire pa perdorur krem por […]

Embelsire, Receta Gatimi, receta gatimi per festa, Receta per pashke, Receta per shen valentinin, Torta

Torte me cokollate dhe brenda e lengeshme

Torte me cokollate me zemer te bute dhe te lengeshme. Nese u ka avancuar cokollate nga vezet prej cokollate te pashkeve (ose thjesht keni cokollate te erret ne shtepi dhe nuk dini sesi ta perdorni)  nje ide shume e mire eshte ti perdorni ato per te pergatitur torte me cokollate dhe brenda te lengeshme. Keto […]