brumi baze per krostata

Ne kete faqe web do te shohim shume receta embelsirash te quajtura krostata. Kjo embelsire ka si baze nje pete pak te trash e cila eshte si brum biskotash dhe siper mbushet me recel ose krem te ndryshem. Mund ta kombinoni sipas gustove tuaja. Ketu do te shohim vetem si pergatitet brumi baze per krostata dhe ne recetat e tjera do te shohim si mund ti kombinojme mbushjet per krostata. Per te pergatitur brumin baze per krostata duhen pake perberes si dhe pake ore per tu pjekur 20-25 minuta.

brumi-baze-per-krostata

Loading...
Per te pergatitur brumin baze per krostata ju duhen:
 • 300gr miell
 • 200gr sheqer
 • 100gr gjalp
 • 1 veze
 • 1 maje luge vanilje pluhur
Fillojme ateher te pergatisim brumin baze per krostata, duhet te veprojme ne kete menyre:
 1. Merni gjalpin dhe e lini jashte frigoriferit ne temperature ambienti qe te shkrij pake. Me pas e prisni me thike ne kubike te vegjel dhe i hidhni ne nje tas.
 2. Shtoni tek tasi me gjalp, sheqerin dhe e punoni me duar per gati 10min do te vini re se masa do te nzehet pake. Kjo gje ben te mundur butesine e brumit te krostates.
 3. Shtoni tek masa vezen dhe rrihini me nje pirun masen pak me energji.
 4. Kur veza te jete perzier plotesisht me gjalpin dhe sheqerin filloni te shtoni miellin avash avash duke perizer dhe duke bere kujdes qe mos te formohen kokrriza.
 5. Ne fund shtoni vaniljen dhe brumi baze eshte gati per tu vendosur ne tepsi.
 6. Merni nje tepsi rrumbullake dhe e lyeni me gjalp dhe vendosni siper masen e brumit dhe filloni ta hapni me dore duke formuar nje pete qe mbuon gjithe tepsin por edhe anet e tepsise. Me nje pirun beni ca vrima siper qe te evitoni formimin e flluskave me ajer gjate pjekjes.
 7. Ne kete pike ju dueht te mbushni krostaten me recel ose krem dhe ta vendosni ne furre per gati 20-25 min ne furre te nxehur me pare ne 180°C.

Do te shohim ne kete website shume mbushje per krostata, kjo eshte thjesht baza e embelsires qe ju mund te perdorni per te gjitha tipet e mbushjes. Kjo baze perdoret edhe si brum biskotash. Ju befte mire

 

Lini një Përgjigje